Loading...

Pár mýtů o dřevostavbách

Proč u nás bydlí v dřevostavbách ještě stále mnohokrát méně lidí než v nejvyspělejších zemích světa - USA a Skandinávii, případně Německu? Příčin může být několik: lpění na tradicích a na něčem zažitém, i když ne vždycky vyhovujícím, dále nedůvěra pramenící i z lenosti hledat si informace a porovnávat.

Další příčinou mohou být dost nejasně vzniklé, nicméně tradující se mýty. Dozvíte se třeba, že se dotyčný domnívá, že takový dům prostě není tak kvalitní jako zděný, ale už se od něj nedozvíte proč. Dozvíte se třeba jen, že „cihla je cihla“. S tím lze než souhlasit, cihla je sice cihla..., ale nepostihuje to žádným způsobem porovnání výhod a nevýhod obou skupin domů.

Dále se dozvíte, že u nás to není tradice. To je pravda. A navíc oprávněné mohou být obavy pramenící ze špatné zkušenosti přátel nebo sousedů, vlastnících ty dávné domy na bázi dřeva z minulých desetiletí - z doby, kdy k nám vyspělé technologie tvorby dřevostaveb z nejrozvinutějších zemí světa ještě dávno nedorazily, takže se u nás objevovaly špatně projektované i špatně zvládnuté stavby. Závady a malá životnost nebyly ovšem dány stavebním materiálem - dřevem - ale jednoznačně nezvládnutým stavebním postupem.

Dalším zajímavým mýtem odmítajícím šmahem dřevostavby může být, že „to lehne popelem“. Že dřevěný dům lehčeji vyhoří, je trochu záhadná představa, pramenící snad z toho, že dřevo v táboráku hoří lépe než cihla. Vždyť jakýkoliv dům, tedy i dřevěný, musí splňovat nejpřísnější protipožární parametry, jinak by se jednoduše nedal zkolaudovat.

Lidé, kteří říkají „u nás není dřevostavba tradice“, občas nevědí, jak je řešena konstrukce takového domu, jaké mají parametry stěny a jaké je jejich optimální složení, jak dřevostavba šetří energii, jak se v létě nepřehřívá, jak v zimě při slunečných dnech (máme-li i kvalitní okna) skoro nemusíme topit. Výhodou je samozřejmě i to, že dům je hotov jen s trochou nadsázky „ze dne na den“ a že je variabilní i během jeho užívání.

Tohle vše by mohla být alespoň částečná odpověď na otázku, proč se zcela běžně bydlí v dřevostavbách zejména v nejbohatších zemích světa.

Dřevostavby Harabiš, s.r.o.
Lubina 520, 742 21 Kopřivnice

Tel: +420 608 750 703

Vyrábíme dřevostavby a zahradní domky,
které mají charakter. Své kouzlo mají i naše
srubové domy. Zahradní domky jsou levné,
rychle se staví a zároveň jsou ekologické. Proto
doporučujeme naše dřevostavby.

Zajímavosti Partneři Články | Zdravotní matrace Zateplení Svet-drevostavby.cz Tepelná čerpadla Čerpadla Rekonstrukce bytového jádra Zateplení fasád Krby a kamna Šimeček Zemní práce Značkovací sprej Magazín o bydlení a zahradě Krby Dvořák Nové bydlení Bydlení Papírové krabice Lepidlo na dlažbu Hotel Beskyd Ubytování Trojanovice Dřevostavby Stínící žaluzie Ostrava. Hitachi Montované dřevostavby Obývací pokoje dřevěná okna zahradní krby Forward Plynové kotle Výrobce dřevěných podlah Lepiace pásky

Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu včetně obrazové/video galerie, textů a informací je chráněn podle autorského zákona, zákona o ochranných známkách a podle příslušných ustanovení obchodního zákoníku o nekalé soutěži. Texty, fotografická a jiná díla zde se nacházející jsou chráněny každé zvlášť i v celku včetně jejich uspořádání a bez prokazatelného souhlasu provozovatele stránek firmy Dřevostavby Harabiš,s.r.o. je výslovně zakázáno jejich kopírování a další šíření jakýmkoliv způsobem. Internetová prezentace firmy Dřevostavby Harabiš,s.r.o. obsahuje skryté ochranné prvky, které budou využity pro občanskoprávní i trestní řízení proti neoprávněným osobám.