Loading...

Dřevostavby rozumná volba

Každý, kdo se rozhodl realizovat vlastní bydlení, si prošel několika fázemi, od výběru vhodného pozemku přes tvorbu projektu a optimální volbu stavebního materiálu až po samotnou realizaci stavby.

Vy, kteří máte první dvě zmiňované fáze před sebou, ale i Vy, kteří teprve zvažujete, zda budete stavět, tak pro vás všechny máme zajímavý tip a to: DŘEVOSTAVBY.

Tento článek si neklade za úkol porovnávat jednotlivé stavební konstrukce a v žádném případě určovat, která je lepší či horší, protože dle našeho názoru mají všechny používané konstrukce své klady i zápory. Chceme jen upozornit na konstrukci, kterou už znali naši předci a v dnešní době je hojně rozšířena ve všech vyspělých zemích Evropy a Ameriky. Jedná se o dřevostavby.

Nemáme zde však namysli tzv. americké konstrukce, jež je možné v hojném počtu vidět vyrůstat v nově vznikajících obytných zónách. Máme namysli skutečné dřevostavby z trámů, jako jsou klasické sruby nebo tzv. finské sruby. Jelikož první skupina je pro běžného stavebníka mnohdy cenově nedostupná a technologicky a na realizaci stavby časově náročná. Máme pro Vás alternativu v podobě druhé skupiny a to tzv. finských srubů.

Finské sruby jsou dnes dle našeho názoru mnohem lepší alternativou běžně používaným stavebním konstrukcím. Máme namysli především hledisko, ceny a funkce. Jejich hlavní výhodou je však především ekologičnost. Toto tvrzení u těchto staveb je skutečně oprávněné. Stavby jsou ekologické, jak při realizaci, kdy použité materiály jsou plně ekologické a šetrné k životnímu prostředí, tak při následném užívání, kdy z hlediska energetické spotřeby řadíme tyto domy mezi nízkoenergetické až pasivní.

Další opomíjenou, ale velmi důležitou předností je komfort života v těchto dřevostavbách. Určitě jste zažili pocit, když přijedete do dřevem provoněné horské chalupy, popřípadě se optejte lidí, kteří již dřevostavbu obývají. Všichni Vám potvrdí, že bydlení v takovém domě uspokojí i ty nejnáročnější požadavky na komfort bydlení. V dřevěném domě je jedinečné vnitřní klima, jak v létě, tak i v zimě. V takovém domě se setkávají individualismus, spjatost s přírodou, originální životní styl a dobrá investice zároveň.

Pokud má člověk investovat nemalé finanční prostředky do nového bydlení, klade si otázky, jako jsou životnost, vodě a ohni odolnost a bojuje s dalšími mýty týkajících se dřevostaveb. Každý z nás si však musí tyto otázky zodpovědět ve své mysli.

Ale od začátku, proč právě dřevo. Dřevo patří mezi nejdůležitější obnovitelné suroviny na zemi, a jak již bylo zmiňováno dříve, nejčastější stavební prostředek našich předků. Dřevo má mnoho stavebně biologických předností, zejména vynikající tepelně izolační vlastnosti, dobrou až středně dobrou akumulaci tepla, je pachově neutrální až příjemně vonící, má hřejivou povrchovou teplotu, není radioaktivní, nemá elektrický náboj, dynamicky se přizpůsobuje vzdušné vlhkosti. Určitě má i své nevýhody, jakou je hořlavost či životnost. Zde však nemůžete srovnávat rychlost hoření klestí na letním táboráku a stavebních trámů. U stavebních trámů je doba hoření nesrovnatelně delší. Renomované firmy v oboru již běžně aplikují speciální nátěry, které dobu do začátku hoření radikálně prodlouží a následky požáru mohou být nižší než u cihlových domů, kterým se často naruší statika. Aplikované nátěry jsou zdravotně nezávadné, chrání dřevo a k přírodě šetrné.

Dalšími zmiňovanými mýty je životnost dřevostaveb. Životnost těchto staveb je odhadována minimálně na dvě stě až tři sta let. Troufnu si říct, že generaci našich pravnoučat bezpečně přežijí.

Vraťme se ke konstrukci tzv. finských srubů. Finský srub je název zachovaný z dob minulých. Jedná se o srubové domy z trámové konstrukce, které mají vnitřní zateplení. Oproti klasickým srubům mají trámy těchto domů menší průřez. Trámy těchto průřezů sice mají horší izolační schopnosti vnější konstrukce, ale přídavná izolace umožní optimální velikost koeficientu prostupu tepla. Obvodové trámy srubových domů se vyrábějí z kvalitního sušeného smrkového dřeva čtyřstranně opracovaného o tloušťce cca 100 mm s trojitou perodrážkou. Trojitá perodrážka umožní přesné dosednutí jednotlivých trámů na sebe a zabrání profukům do interiéru domu. Jedna z výhod sušených trámů je sesednutí celé konstrukce domu již při stavbě v horizontu několika týdnů. Odpadá proto nepříjemné vysychání a sedání celé stavby v období několika desítek měsíců.

Zateplení těchto staveb se provádí minerálních vlnou nebo ovčí vlnou. Především stále častěji využití ovčí vlny jako izolačního materiálu umožňuje odbourání různých parozábran z konstrukce domu. Vnitřní vlhkost prostupuje do stěny absorbována ovčí vlnou a následně přes trámovou konstrukci uvolněna ven z domu. Je to zajímavá alternativa pro ty kteří odmítají bydlet v domech obalených foliemi v podobě pározábrany nebo uzavřených do polystyrénových zateplení.

Na interiérové stěny těchto domů je použit opět dřevěný obklad, vzhledově odpovídající profilu vnějšího pláště. V interiérech lze použít také dnes klasicky používané materiály, jako sádrokarton, dřevotřískové desky, keramický či kamenný obklad. Zde se právě projeví individualistické nároky každého stavitele.

Toto byla krátká exkurze do světa dřevostaveb. Nemyslím, že se dočkáme doby, kdy dřevostavby budou v České republice rozšířené jako v severských zemích, ale pro Ty z Vás, kdo se chystají stavět, je dřevostavba zajímavá alternativa k běžně používaným materiálům a konstrukcím a hlavně je to bydlení - tak trochu jiné.

Dřevostavby Harabiš, s.r.o.
Lubina 520, 742 21 Kopřivnice

Tel: +420 608 750 703

Vyrábíme dřevostavby a zahradní domky,
které mají charakter. Své kouzlo mají i naše
srubové domy. Zahradní domky jsou levné,
rychle se staví a zároveň jsou ekologické. Proto
doporučujeme naše dřevostavby.

Zajímavosti Partneři Články | Zdravotní matrace Zateplení Svet-drevostavby.cz Tepelná čerpadla Čerpadla Rekonstrukce bytového jádra Zateplení fasád Krby a kamna Šimeček Zemní práce Značkovací sprej Magazín o bydlení a zahradě Krby Dvořák Nové bydlení Bydlení Papírové krabice Lepidlo na dlažbu Hotel Beskyd Ubytování Trojanovice Dřevostavby Stínící žaluzie Ostrava. Hitachi Montované dřevostavby Obývací pokoje dřevěná okna zahradní krby Forward Plynové kotle Výrobce dřevěných podlah Lepiace pásky

Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu včetně obrazové/video galerie, textů a informací je chráněn podle autorského zákona, zákona o ochranných známkách a podle příslušných ustanovení obchodního zákoníku o nekalé soutěži. Texty, fotografická a jiná díla zde se nacházející jsou chráněny každé zvlášť i v celku včetně jejich uspořádání a bez prokazatelného souhlasu provozovatele stránek firmy Dřevostavby Harabiš,s.r.o. je výslovně zakázáno jejich kopírování a další šíření jakýmkoliv způsobem. Internetová prezentace firmy Dřevostavby Harabiš,s.r.o. obsahuje skryté ochranné prvky, které budou využity pro občanskoprávní i trestní řízení proti neoprávněným osobám.